Анкета
В какви обучения, провеждани в библиотеката, бихте се включили?

начална компютърна грамотност
0.71% - 32
езикови
1.46% - 66
друго
58.35% - 2632

Гласували: 4511

Новини

Националната награда за литературна критика „Нешо Бончев”

31.03.2015
 

Днес връчват националната награда за литературна критика „Нешо Бончев”

 

Днес в Историческия музей на Панагюрище на Катя Зографова ще бъде връчена националната награда за литературна критика „Нешо Бончев”, учредена през 2009 година от Община Панагюрище и Министерството на културата по предложение на Фондация "Съкровищата на Панагирик". Церемонията е предвидена за 17:30 часа.

 

Наградата е учредена през 2009 година  и съгласно статута й носителят на приза ще получи плакет, грамота и парична награда, осигурени от Община Панагюрище.

Катя Зографова научи за награждаването и признението от родния си град навръх Благовещение, когато в София се състоя представянето на последната й книга "Знаменити, забравени, забранени" - събрани статии от 30 годишната й литературна изследователска дейност. Решението за удостояването й с приза бе прочетено от Игор Чипев - един от членовете на журито, представител на Министерство на културата. Тогава още тя обяви, че е щастлива, задето панагюрци и нацията я удостояват с това признание.

 

Призът за литературна критика и преводаческа дейност е единствен в България и се присъжда за принос в съвременната българска литературна критика, като израз на обществено признание.

Журито, определило Катя Зографова за тазгодишния носител, е заседавало на 24 март 2015 година в Министерството на културата.

Катя Зографова е родена на 11 май 1957 година в град Панагюрище. Автор е на 8 книги: "Вечните странници (Из тайните на митологичното в българската литература)" (1996), "Чавдар Мутафов. Възкресението на Дилетанта" (2001), "Интелектуалецът Емануил Попдимитров" (2001), "Орчо войвода или преображенията на българското юначество" (2006, І и ІІ изд.), "Многоликата българка. Забележителни жени от Възраждането да наши дни" (2006), "Любовен архив" (2007), "Забравеният възрожденец Динко Зограф" (2008; 2010, ІІ доп. изд.), "Никола Вапцаров: Преоткриване (Документална сага)" (2009). На 25 март 2015 година в Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ бе представена най-новата книга на авторката „Знаменити, забравени, забранени“, на издателство „Изток-Запад“.

Катя Зографова има над 600 публикации в печатните медии: участва в научноизследователски сборници, съставя и предговаря книги, пише за световноизвестни, но и за забравени/"забранени" писатели, за български художници; консултирала е документални филми за Елисавета Багряна, Иван Ненов, Никола Вапцаров, кафе-сладкарница "Цар Освободител" ("Възстановка"). Изследванията й са съсредоточени върху периода на 20-те - 40-те години на ХХ век, а сред темите, които я занимават, са постиженията на "многоликата българка" във всички области на културата, обществения и социалния живот; възкресяването на забравени и "забранени" автори; авангардният "синтез на изкуствата"; "неразтълкуваният Вапцаров". Книгата й за Чавдар Мутафов е отличена с международната награда на Панаира на книгата в Ниш, а "Многоликата българка" - с националната награда "Блага Димитрова". Нейни текстове са превеждани на италиански, македонски и руски. Членува в Сдружението на българските писатели, Дамския литературен салон "Евгения Марс" и Женското патриотично дружество "Райна Княгиня".

Номинации за носители на престижната награда тази година са направени от Съюза на независимите български писатели, от Съюза на българските писатели, от Фондация „Съкровищата на Панагерик“ и от Клуба на носителите на наградата „Нешо Бончев“. Те са разгледани от жури в състав: Игор Чипев - представител на Министерство на културата, писателят Боян Ангелов –носител на наградата „Нешо Бончев” за 2014 година, акад. Благовеста Касабова – литературен критик и носител на наградата „Нешо Бончев” за 2011 година, Магдалена Македонска – главен експерт „Култура и вероизповедания” в Община Панагюрище и Иван Станчев – председател на фондация „Съкровищата на Панагерик”.

 

Текст Иван Генов

 

«
Всички
© iLib  Прима-Софт