Гласували: 4517
Първият български ротарианец Събо Николов Червенушев |
21.01.2025 |
На 20 януари 2025 година в Общинска библиотека „Стоян Дринов” се състоя паметна среща, която панагюрци ще помнят дълго време. Гостува ни Цвятко Кадийски - син на забележителния български инженер Цвятко Кадийски-баща. Авторът на книгата "Събо Николов: първият българин ротарианец" - Цвятко Кадийски е сред възстановителите на Ротари у нас и е признат за летописец на българската ротарианска организация.
Инж. Кадийски е автор на книгите „Ротари в София”, „Ротари в България” и „Как Ротари се завърна в България?”. Създател е на електронната книга „85 години Ротари в България” и серия от 5 видеоклипа, посветени на историята на Ротари у нас. Организатор е на десетки документални и художествени изложби, на множество публикации, посветени на „Ротари – България” и българските ротарианци. Той издирва, събира, обработва и съхранява богат исторически архив от снимков материал и писмени документи, наречен „Ротари в България 1933 - 1941 г.”, който дарява на Регионалния исторически музей в София.
Творецът Цвятко Кадийски бе представен блестящо от г-н Стефан Рапонджиев - Директор на библиотеката и г-н Стоян Христов – Президент на Ротари клуб – Панагюрище, дал идеята за издаване на биографична книга, посветена на Събо Николов, която благодарение на автора става реалност.
С много признателност и респект към нашия съгражданин Събо Николов бяха пропити думите на инж. Кадийски: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в Американското училище в Самоков и заминава с работещия там д-р Слипър като негов прислужник в САЩ. Иска да се научи да прави платове и да направи подобна фабрика в Самоков. Записва се във вечерна гимназия, после в технически университет. "Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора", пише за него в годишника на института. След това е изпратен на Световното изложение в Париж в павилиона на компанията, за която работи, а от 1904 прави невероятно изобретение във финото шлифоване и започва да работи сам. Следват други негови ценни изобретения, които досега са сред най-търсените от колекционерите. Най-добрите оптически телескопи от 30-те са шлифовани по неговия метод.”
Тази биографична книга, наречена от автора ѝ "Събо Николов: първият българин ротарианец", ни дава пример на нас и на идните поколения, как от едно бедно, полуграмотно сираче, заминало с два подарени долара в джоба за Америка можеш да постигнеш своята американска мечта и с много труд, изобретателност и знания, да станеш вицепрезидент на голяма американска машиностроителна компания.
Гостите в залата бяха затаили дъх в знак на преклонение към Великия изобретател и дарител Събо Николов. Всички получиха автограф и пожелаха на инж. Кадийски нови творчески успехи.
Снимките са на Медиен център Оборище