Гласували: 8540

Вечер, посветена на Априлското въстание, родолюбието и силата на българския дух |
| 15.06.2026 |
На 12 юни в библиотеката се проведе вълнуваща среща, посветена на българската история, националната памет и героите, оставили ярка следа в борбите за свободата на България.
Повод за събитието беше представянето на най-новата книга на д-р Искрен Красимиров – „Да запалиш България: самозванци, жертви, свободоносци“, четвърта част от поредицата му, посветена на българските национални герои. Присъстващите имаха възможност да се докоснат до духа и посланията на неговото творчество.
Специален гост на вечерта беше бащата на автора – Красимир Стефанов, който развълнува публиката с рецитал на две свои стихотворения, посветени на Георги Бенковски и Райна Княгиня. Силните поетични образи и емоционалното изпълнение предизвикаха искрено вълнение сред присъстващите и допринесоха за празничната и родолюбива атмосфера на събитието.
Гостите имаха възможност да изгледат и документалния филм „Незабравимата България“, посветен на Априлското въстание и Райна Княгиня. Лентата, заснета в Панагюрище – един от най-значимите центрове на въстанието, припомни героичните събития от 1876 година и отдаде заслужена почит на хората, пожертвали живота си в името на свободата.
Срещата се превърна в истински урок по родолюбие, който напомни, че историята не е просто разказ за миналото, а жива памет, която ни свързва с нашите корени и ни вдъхновява да пазим националните ценности.
Благодарим на всички гости, които споделиха тази специална вечер с нас и доказаха, че интересът към българската история и духовност продължава да бъде жив и силен.