Анкета
В какви обучения, провеждани в библиотеката, бихте се включили?

начална компютърна грамотност
0.87% - 32
езикови
1.63% - 60
друго
62.99% - 2315

Гласували: 3675

Събития
Какво е посланието на предците ни - "Родовата памет" на Мария Ракова-Драганова

 

Вечерта на 21 март беше белязана с много приятни спомени. В Общинска библиотека „Стоян Дринов” бе представена книгата „Родова памет” на Мария Ракова – Драганова. Книгата е написана с много любов, топлина и уважение. Издадена е в памет на родолюбивата панагюрска учителка от дъщерята и внучката ѝ – Мариана и Мария Джонгови. В нея читателя ще открие богата информация за два рода – Раковия и Драгановия.

 

„Нашето съществуване не е само продукт на личния ни житейски опит и избори. Всеки от нас носи в себе си богатата и могъща история на рода си, предавана от поколения на поколения през вековете.” С тези мъдри думи Стефан Рапонджиев, директор на библиотеката, запозна читателите с авторката. И наистина е така, за да расте едно дърво е нужно то да има здрава коренова система, която да му дава опора и да го подхранва. Така и ние, за да растем, да бъдем здрави, щастливи и успешни в живота си, имаме нужда от енергията на нашия род. Родът е това, което ни дава идентичност и определя мястото ни в обществото. В него е скрита съкровищница от таланти, умения и натрупания опит на нашите прадеди. Всеки от нас носи отговорността да пази родовата памет, да я чува и да я предава на следващите поколения.

 

Гостите на срещата отнесоха  със  себе си много вяра в това, че трябва винаги да изказваме уважение, да благодарим за уроците и да се вдъхновяваме от техния живот, за да се развиваме и да създаваме градивно бъдеще. Родовата памет е ключът към нашата идентичност, принадлежност и възможността ни да направим света едно по-добро място.

 

  СНИМКИ

„Белите нощи” на Маргарита Петкова

 

В препълнена зала на 07 март 2024 година, поетесата Маргарита Петкова представи най-новата си стихосбирка „Още бели нощи”. Всички гости в Общинска библиотека очакваха тази среща с нетърпение. Авторката беше представена от Директора на библиотеката Стефан Рапонджиев.

 

"Още бели нощи" е името на новата книга на Маргарита Петкова. Тя е носител на редица награди, сред които национална награда "Изворът на белоногата", Национална награда "Димчо Дебелянов", Награда "Евтим Евтимов", Национална награда "Златна амфора" за цялостен принос, Годишна награда на СБП за най-добра поетична книга за "Втори балкон", Официален Почетен статут на Експерт с висок престиж и обществено признание в областта на културата и значка "Златна книга" за принос в развитието на българската култура от Съвета на Европейската и научна общност.

 

За поезията в книгата си поетесата откровено сподели: "Поезията ми е такава каквато я виждам. Пиша това което преживявам, обикновено не мисля да поставям нещо което не съм преживяла в ситуацията на лирическите си герои. Стиховете ми са свободни - прескачат пунктуацията, да не се препъват в точки и запетайки. Интелигентният читател не трябва да бъде ограничаван от автора във възприятията си – нека всеки си слага препинателните знаци според вътрешния си ритъм, придиханията и задъхванията. Уважавам езика и неговите правила, не че не мога да си поставя пунктуацията, просто не искам да ограничавам така стиховете си, защото те са свободни. Символът на бялото при мен е важен, този цвят съдържа в себе си всички цветове, ама това обикновено го забравяме. На бялото не можеш да кажеш, че е черно.”

 

Всички присъстващи в залата останаха очаровани и възхитени от кралицата на българската поезия Маргарита Петкова.

 

СНИМКИ

Илия Михайлов - учителят, който дарява обич

 

На 16 февруари 2024 година имахме щастието да се срещнем с един добър и уважаван човек, блогър и писател. Неговото творчество е насочено към дарителството.

 

Писателят сподели пред присъстващите в Общинска библиотека „Стоян Дринов”, че за него е потребност да даде нещо от себе си, да е съпричастен с нуждата на хора, които са в затруднено положение. Само така смята, че е полезен и на себе си. Защото колелото на живота се върти и никой не е застрахован от трудности.

 

„Аз съм готов винаги да подам ръка на падналия, да помогна на слабия, да дам надежда и вяра, че доброто съществува и е сред нас”.

 

Илия Михайлов, който бе представен от Стефан Рапонджиев - главен библиотекар в Храма на знанието, е автор на 5 книги: „Побързай“ (2018), „Когато вали“ (2019), „Автобус за някъде“ (2020), „Ежедневности“ (2021) и „Доизмислено щастие“ (2022). Всички те са с илюстрации на ученици от профил „Изкуства“ на СУ „Георги Брегов“ гр. Пазарджик. С четири от тях той организира благотворителни кампании. В тези кампании се включват хора от цяла България и чужбина, сред които известни български музиканти и журналисти като Емил Анчев и Явор Недев (рок група „Конкурент“), Васко Кръпката и „Подуене Блус Бенд“, Ники Кънчев и др. Регионални и национални медии подкрепят каузата с репортажи (в. „Марица“ Пловдив, в. „Знаме“, в. „Труд“, Българско национално радио, Дарик радио, „Телемедия“, ITV и др.).

 

Всички, дошли на срещата, останаха възхитени от благородното дело на писателя.

 

СНИМКИ  

Васил Попов и неговият поглед към необятното

 

В нашата Общинска библиотека на 9 февруари 2024 година се състоя среща-разговор с автора на „Вълчи разкази”, романите „Мамник” и „Пермафрост” - Васил Попов. Васил Попов е особено нашумял писател в последно време. Той съчетава в своето творчество българския фолклор с фантастични и трагични елементи. "Мамник" е една от новите му книги, която въвежда читателя в свят на загадки, мистерии и демонични същества. Романът, който е написан в стил хорър, е един от често обсъжданите в социалните мрежи. Историята за трънско село на границата, в което една хищна птица избира жертвите си, както са го правили всички големи събития отвън, било то война или пандемия, явно докосва българските читатели.

 

Засилен интерес сред посетителите на срещата имаше и към последния му роман „Пермафрост”. Бащата на „Мамник” бе представен от директора на Общинска библиотека „Стоян Дринов” – Стефан Рапонджиев, който със своя интелект и ерудиция съумя да накара автора да каже няколко думи за себе си: „Еколог по образование, страстно обичащ българския фолклор и по настоящем опитващ се да бъде писател”. Васил Попов е твърде скромен и не спомена, че е част от екипа на National Geografic за няколко години, като допринася със снимки за поредицата Explore Bulgaria.

 

Читателите бяха очаровани от един млад автор и страхотен човек. Всички, които си закупиха романите на Васил Попов получиха автографи и си тръгнаха обнадеждени, че винаги в нашата библиотека ще намерят своя интересен автор и книга, която ще стопли душата им и ще ги накара да заживеят с поглед към необятното бъдеще!

 

СНИМКИ

54 години от откриването на новата сграда на библиотеката и учредяване на награда "Тинка Юрукова"

На 31 януари 2024 година в Общинска библиотека „Стоян Дринов” се състоя паметна среща. Историческа и незабравима вечер, която ще запомним за цял живот, защото живота е един миг от вечността! Това паметно тържество съдържаше две очаквани събития. Едното е откриването на новата сграда на библиотеката преди 54 години, чиято заслуга има една прекрасна жена! Една жена с ангелско сърце, изпълнено с човечност и любов към Панагюрище и неговото бъдеще! Тинка Юрукова, която ние библиотекарите наричахме с уважение и признателност – баба Тинка! За нея тази сграда остана втори дом, който тя обичаше! Мечтата на баба Тинка да види читалищния книжен фонд в нова функционална сграда, отговаряща на високите изисквания на библиографската наука е вече факт.

 

„Всички ние трябва да се гордеем и да сме благодарни на това, че тя завеща на панагюрци един храм на знанието, мъдростта и прогреса. От нейната любима библиотека започна пътя на информацията в града. От историята на няколко поколения, през настоящето и с поглед, устремен към бъдещето" - с признателност и възхищение от постигнатото до сега в храма на знанието, сподели Директора на библиотеката г-н Стефан Рапонджиев.

 

Внучката на дуайена на библиотечното дело Тинка Юрукова, която също се казва Тинка и носи с гордост името на баба си, стана радетел на второто събитие за вечерта! По нейно желание беше учреден приз „Тинка Юрукова”, с който ще бъдат награждавани заслужили библиотекари. Първият носител на този приз стана заслужено г-н Стефан Рапонджиев, който неуморно се труди за просперитета на Общинска библиотека „Стоян Дринов". За него символ-верую е бъдещето и новаторството в Храма на духовността.

 

Тържеството бе уважено от родственици на Тинка Юрукова и приятели на Библиотеката. Г-н Желязко Гагов също приветства колектива на библиотеката и изрази своята благодарност.

 

Малкият Божидар Рапонджиев, заедно с прекрасния си баща, рецитираха любимите Вазови стихове на баба Тинка.

 

Вечерта беше изпълнена със сърдечност, човечност и сякаш още една Душа беше сред нас – Тинка Юрукова.

 

СНИМКИ

Ивелина Радионова - Гласът на българското

 

Една от най-любимите днес български авторки - Ивелина Радионова бе гост на Общинска библиотека в 13-я ден на януари. Тя представи пред многобройната публика своята 13 книга „До Боянския майстор”. Това е книга с душа, стаила вълнуващи истории, които разказват за страдание и обич, за фатална обреченост, за суровата природа — истории за човешки съдби, които остават в сърцето и вълнуват дълго.

 

Гласът на българското говори чрез историите на Ивелина Радионова по начина, по който никой съвременен писател от XXl век не го е правил до сега. Авторката утвърждава вечното и непреходното чрез ценностите на родния фолклор и традиции.
 
По интересен и вълнуващ начин, чрез импровизирана машина на времето, Ивелина Радионова поведе публиката през едно интересно пътешествие във времето.
 
Гостите на библиотека останаха пленени от срещата и й пожелаха успехи при написването на следващата книга, която ще очакват с нетърпение.
 
Вярвам в силата на Вселената!

 

На 15 декември 2023 година, имахме удоволствието да се срещнем и разговаряме с един „събирач на думи”, с един пишещ фотограф от Пловдив, който прониква със сърцето си в душите на хората… „Вярвам в силата на Вселената! Вярвам в доброто! Вярвам в хората! Ето това е истината в живота!”, каза в самото начало, авторката Десислава Грамадникова и продължи: „За да видиш доброто в човека, трябва да го провокираш, сам да ти го покаже. За мен това са много важни неща!”

 

„Събирачът на думи” е дебютният сборник с разкази на прекрасната Десислава Грамадникова. Нейният събирач чете, усеща, разказва, търси и намира. В книгата си авторката успява да приюти дузина спомени, свързани с Пловдив и самобитния квартал „Капана”, с фотографското студио и някои странни негови посетители, а дори и с онзи „залив на сирените”, който е колкото въображаем, толкова истински…

 

Деси Грамадникова бе представена от г-н Стефан Рапонджиев, Директор на Общинска библиотека „Стоян Дринов”, който с много усет и проникновение каза : "Тя е истински „събирач на думи”, сътворила от своите спомени изящни късчета живот, които понякога са топли и вдъхновяващи, друг път – мрачни и плашещи. Там, някъде между грижливо подредените странички на нейната книга, читателят може да открие стаена една истинска дума, наречена – ЖИВОТ!"

 

Приятелите, посетили „Храма на книгата”, отнесоха в сърцата си късче вяра. Вярата в доброто!

 

СНИМКИ

„Аз съм Мария!”

 

В своя единствен човешки живот, ние се срещаме с различни хора и всеки човек има определена съдба – вселенски път, който трябва да извърви, направляван от Бог. Дали ще изживеем щастие или болка, независи от нас. Всичко е едно свикване и преодоляване, което се нарича Живот! А живота явно си знае работата и най-добре усеща кои врати на сърцето в нас са за отваряне и кои просто за разсеяно поглеждане и толкова… А тези, които отвориш с любов в сърцето си и влезнеш в тази Вселена, те облива светлина. Една такава топла и неземна…Една божествена вселенска яркост, която можем да опишем само с едно име Мария!

 

 „Аз съм Мария!”

 

Така пристъпи към нас с много любов и отворено сърце, изпълнено с божествени чувства, авторката на „ Живот в скалите” и „ Пасиансът на архангелите” - великолепната Мария Лалева, която бе представена от Главния библиотекар на Общинска библиотека „Стоян Дринов” – г-н Стефан Рапонджиев.

 

„Светът е така устроен, че мъдростта остава у изоставения. Същото е и с любовта. Същото е и със смъртта. Раздялата понякога е най-краткия път до най-важната среща в живота ти. Тази с теб самия.“

 

При изпълнена с хора зала в библиотеката, всеки от нас отнесе със себе си по глътка любов, много надежда и очакване за бъдещ роман, който ще бъде готов следващата година. Обеща Мария Лалева.

 

    СНИМКИ

Подполковник от запаса Михаил Неделев и още нещо...

 

„Аз никога не съм очаквал, че моят творчески път ще тръгне от тук – Панагюрище. Бях назначен за командващ караула пред Вечния огън през 1976 година... Никога не съм очаквал…” – с тези думи започна творческата среща с подполковник Михаил Неделев. Той беше представен от Директора на Библиотеката  Стефан Рапонджиев : Похвална е инициативата на подполковника от запаса Михаил Неделев, че се хваща за перото, за да твори история, чрез книгите си.

Това  дело го представя като ревностен патриот на родното си място.

Той е съставител или автор на книгите: „Верни на своето признание”, историческата епопея „Стрелчанската Българиада”, стихосбирката „Песни за моята родина”, документалния сборник „Стъкленият град – крахът на една надежда”, стихосбирката „Песен на птица” и книгата „Един живот, като легенда” – посветена на поета революционер – Иван Симеонов Кънев - Ваня Волния.

В цялата си организаторска, съзидателска, краеведска, творческа, военно патриотична и всякаква друга дейност Михаил Неделев е всеотдаен, упорит и непреклонен в стремежа за осъществяване на целите и задачите, които си е поставил.

 

Подполковникът от запаса Михаил Неделев е роден на 17 май 1949 г. в гр. Стрелча, Пазарджишка област. Завършва средното си образование в ТМП „Иван Манев” в родния си град. Започва военната си служба през 1970 г.

С пълно отличие приключва обучението му в Школата за запасни офицери „Гоце Делчев” във Враца. На 20 май 1976 г. става комендант на пост №1 на Мемориалния комплекс „Априлци” в Панагюрище. Създава първите отряди „Млади приятели на Българската армия и МВР”. Води обучение и подготовка на единствения по рода си Специализиран ученически батальон „Васил Левски”. Негови възпитаници са станали офицери, сержанти и войници от Българската армия.

 

СНИМКИ

Литературна вечер с творчеството на Добрина Симова

Среща-разговор и представяне на творчеството на авторката Добрина Симова се проведе в Общинска библиотека „Стоян Дринов”- град Панагюрище на 28 септември 2023 година. Творчество ѝ е многоцветно – пише стихове, очеркови скици, проблемни кореспонденции, афоризми, епиграми, SMS поезия, разкази и стихове за деца.
 
Добрина Симова е печатала и в централния периодичен печат. Нейни творби са преведени на френски и руски език.
 
След блестящото представяне на Добрина Симова от Директора на библиотеката г-н Стефан Рапонджиев, тя ни разказа за нейния живот и творчески път.
 
Публиката успя да се потопи в поетичния и духовен свят на авторката.
 
 
 
© iLib  Прима-Софт