Подполковник от запаса Михаил Неделев и още нещо... | 19.10.2023 |
„Аз никога не съм очаквал, че моят творчески път ще тръгне от тук – Панагюрище. Бях назначен за командващ караула пред Вечния огън през 1976 година... Никога не съм очаквал…” – с тези думи започна творческата среща с подполковник Михаил Неделев. Той беше представен от Директора на Библиотеката Стефан Рапонджиев : Похвална е инициативата на подполковника от запаса Михаил Неделев, че се хваща за перото, за да твори история, чрез книгите си. Това дело го представя като ревностен патриот на родното си място. Той е съставител или автор на книгите: „Верни на своето признание”, историческата епопея „Стрелчанската Българиада”, стихосбирката „Песни за моята родина”, документалния сборник „Стъкленият град – крахът на една надежда”, стихосбирката „Песен на птица” и книгата „Един живот, като легенда” – посветена на поета революционер – Иван Симеонов Кънев - Ваня Волния. В цялата си организаторска, съзидателска, краеведска, творческа, военно патриотична и всякаква друга дейност Михаил Неделев е всеотдаен, упорит и непреклонен в стремежа за осъществяване на целите и задачите, които си е поставил.
Подполковникът от запаса Михаил Неделев е роден на 17 май 1949 г. в гр. Стрелча, Пазарджишка област. Завършва средното си образование в ТМП „Иван Манев” в родния си град. Започва военната си служба през 1970 г. С пълно отличие приключва обучението му в Школата за запасни офицери „Гоце Делчев” във Враца. На 20 май 1976 г. става комендант на пост №1 на Мемориалния комплекс „Априлци” в Панагюрище. Създава първите отряди „Млади приятели на Българската армия и МВР”. Води обучение и подготовка на единствения по рода си Специализиран ученически батальон „Васил Левски”. Негови възпитаници са станали офицери, сержанти и войници от Българската армия.
| |
Литературна вечер с творчеството на Добрина Симова | 03.10.2023 |
Среща-разговор и представяне на творчеството на авторката Добрина Симова се проведе в Общинска библиотека „Стоян Дринов”- град Панагюрище на 28 септември 2023 година. Творчество ѝ е многоцветно – пише стихове, очеркови скици, проблемни кореспонденции, афоризми, епиграми, SMS поезия, разкази и стихове за деца.
Добрина Симова е печатала и в централния периодичен печат. Нейни творби са преведени на френски и руски език.
След блестящото представяне на Добрина Симова от Директора на библиотеката г-н Стефан Рапонджиев, тя ни разказа за нейния живот и творчески път.
Публиката успя да се потопи в поетичния и духовен свят на авторката.
| |
180 години от рождението на Георги Бенковски | 21.09.2023 |
На 20 септември, в навечерието на 180 години от рождението на Георги Бенковски – революционер и ръководител на Априлското въстание, в Общинска библиотека „Стоян Дринов” – град Панагюрище, бе представен филма „Князът – Георги Бенковски”. Във филма бе показана силата на личността на Бенковски и неговите чувства и копнежи за мечтаната и жадувана съдба на Родината. За свободата! В името на тази Свобода той забравя всичко… И е готов на пожертва целия си живот! Включени са епизоди, които разказват за срещата му с панагюрската учителка Райна Попгеоргиева, на която заръчва да ушие знамето на революцията. Наблегнато е и на самото пристигане на кървавото писмо, изпратено от Тодор Каблешков. Включени са и последните мигове от живота му, който свършва на река Костина…
Преди прожекцията на филма беше изпълнена част от поемата на г-жа Дочка Кацарева „Съдбовна пролет”, посветена на паметния Април 1876 година, запазил огнения дъх и върховното дело на Гаврил Груев Хлътев. Князът - Георги Бенковски!
В образите на Георги Бенковски и Райна Княгиня се превъплътиха Илия Немигенчев и Диана Иванова, а диктори - Гергана Пашова и г-н Стефан Рапонджиев - Директор на Общинска библиотека „Стоян Дринов”.
Специален гост беше сценаристът и композитор на музиката на филма – проф. Симеон Александров Венков – правнук на поборника от Априлското въстание Тодор Карапетков.
Нестихващите аплодисменти на гостите в залата показаха преклонението пред подвига на Априлския „ангел”, както го нарича Захари Стоянов, и своето възхищение от всичко преживяно тази вечер.
Благодарим за снимките на Диана Стателова
| |
Литературната вечер в столицата на „Априлий 1876” | 21.09.2023 |
На 7 юли, по покана на Общината и Общинска библиотека „Стоян Дринов” в Панагюрище – столицата на „Априлий 1876” – гостува носителят на най-значимото отличие на СБЖ – почетната значка „Златното перо”, дългогодишният журналист, литературен критик, публицист и почетен краевед Юлий Йорданов – член на Консултативния съвет на Съюза на българските писатели. В негова чест Общинска библиотека „Стоян Дринов” организира литературната вечер „В творческия свят на Юлий Йорданов”.
Юлий Йорданов е най-задълбоченият изследовател на духовното развитие в Българския Северозапад, съответно област Монтана и родния му град Лом. Доказателство за това са 18-те му книги с литературна критика и литературна история. Сериозно стойностни са изследванията му: „Писателят Змей Горянин – потъналото злато в дебрите на забравата”, „Сплетител на бунтовния дух”, „Съдба, прободена от перото” , „Чудотворството, наречено изкуство”, „Дарове на дарбата”, „Явлението „Торлашки напеви”, „Коваленко Петков – хронистът на Голинци”, „Перлата на перото”, „Оазис, държащ буден духа български”, „Ломчани, които не бива да забравяме”, „През февруари при бащата на „Януари”, „Босоног по стърнището на белия лист”, „Северозападни опуси за талантливостта”, „Ключът за душата” и още и още… Някои от тях вече са библиографска рядкост и авторът, поради големия интерес, ще трябва да направи нови издания или да продължава да задълбочава, да забива палешника на своето перо все повече и повече… - каза в творческия портрет на госта главният библиотекар Стефан Рапонджиев.
Ръководителят на библиотеката връчи на Юлий Йорданов наградата, която журито на Националния конкурс за непубликувана поезия за деца „Стоян Дринов”, организиран от Общинска библиотека „Стоян Дринов”, му присъди като лауреат на литературното състезание. Дълбоко развълнуван Юлий Йорданов сърдечно благодари за поканата и за присъдената му награда. След това говори за своите търсения и насоките на неговите изследователски цели, които си е поставил в областта на литературната критика и литературната история.
„В работата си като изследовател винаги съм се стремял да обърна внимание не на автори с национално признание, а на автори, останали в сянката им или с други думи казано: са страдалци на своето време. Случайно ли Димитър Иванов, известен на четяща България – пък и не само на нея – с псевдонима Елин Пелин - с трепереща от гняв ръка е написал: „Ако в България се роди гений, то това ще е геният на завистта!” И това важи не само за моя край, а и за цяла България, като се позовавам на казаното от чеха Константин Иречек, наблюдавал преди повече от век ставащото у нас: „За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което имат тук хората, да се преследват един друг и да развалят един другиму работата!” Ето така се родиха изследванията ми за Змей Горянин, Коваленко Петков, Йордан Радичков, Димитър Илиев, проф. Тодор Боров, Кръстьо Пишурка, Яна Язова, Кирил Петров – посочи Юлий Йорданов.”
Участниците в литературната вечер зададоха на госта планина от въпроси и получиха изчерпателни отговори. Той посети и исторически обекти в Панагюрище, свързани със субектите на неговите изследвания.
Текст: Лилия ХРИСТОЗОВА
| |
Георги Връбчев и "Жените на другите" | 23.06.2023 |
"Жените на другите" е новият летен роман на Георги Връбчев, който разказва за шумни партита, криптосхеми и предателства и бе представен на 22 юни в Библиотеката.
„Романът е лятна, лежерна, готина история, която сега особено, би помогнала на всички нас да се пренесем в лятото. Героите са свободни духом, обичат да се забавляват – това е мотото на главния герой Тони Кис - финансов експерт на свободна практика, млад, условно „пенсиониран за заслуги“, на който, каквото и да му се случи, както и да му се рискува живота, той си казва „аз съм тук, за да се забавлявам и няма да бъда лош“, сподели автора пред читателите на Общинска библиотека „Стоян Дринов”- град Панагюрище.
Георги Връбчев бе представен от Главния библиотекар Стефан Рапонджиев, който с нескрито вълнение сподели впечатленията си от романа: „Яркото присъствие на нежната половина от света превръща книгата в нещо повече от забавна, лятна и стилна история, разказана със завидна доза чувство за хумор.”
Гостите на библиотека останаха възхитени от срещата с автора и му пожелаха успехи при написването на следващите негови творби, които ще очакват с нетърпение.
| |
Бета Наур представя "Скитници" | 31.05.2023 |
На 4. май в Общинска библиотека „Стоян Дринов” станахме съпричастни с живота на един творец. На една скиталческа съдба. И не защото е нарекла своя роман „Скитници”, а защото е преодоляла множество превратности по своя път. Това е Елизабета Джамбазова, известна под псевдонима Бета Наур. Тя е автор с богата творческа биография. Нейни произведения можем да намерим както сред детските, така и сред сериозните и осмислени романи. Бета Наур има и не малко поетични книги. Печелила е награди в различни литературни конкурси – български и международни.
Писателката беше представена от директора на библиотеката, а гостите останаха възхитени от вълнуващата среща.
| |
„Ние притежаваме само онова, което даваме." | 13.11.2023 |
На 23 март 2023 година в Общинска библиотека „Стоян Дринов” – гр. Панагюрище, гостува най-четения автор за 2022 година – Радослав Гизгинджиев. Майсторът на словото и любимец на панагюрските читатели представи своята последна книга „Недра”, а с нея и по-голяма част от творчеството си.
При откриването на срещата бе поднесена една „очарователна изненада”. Панагюрският славей Надежда Ковачева изпълни песента „По никое време” на Ивелина Балчева.
Писателят сподели лични мисли и философски разсъждения за съществуването на живота и своето усещане за света.
„Ние притежаваме само онова, което даваме. Нищо друго не ни принадлежи. След 100 години в къщите ни ще живеят други хора.” – сподели майсторът на перото пред гостите на библиотеката.
Срещата беше изключителна, наситена с емоции и задъхващи моменти, също като затрогващите чувства и мисли, които поражда у читателя вселената от пленителните романи на Радослав Гизгинджиев. Пожелахме си нов роман, който да бъде представен първо в Общинска библиотека „Стоян Дринов”.
| |
Мина Кръстева отново в Панагюрище | 12.05.2022 |
По празниците винаги се случват чудеса! Едно от тези истински чудеса е самият живот! На 11 май, в разгара на самия празник, посветен на библиотекаря, при нас, в Общинска библиотека "Стоян Дринов”, дойде, за да ни накара да се докоснем до кръговрата на живота, бургаската писателка Мина Кръстева! Авторката и нейната книга "Призрачните къщи” бяха представени от главния библиотекар Стефан Рапонджиев, който със своята ерудиция и артистичен талант ни потопи в атмосферата на разказите. Сборникът с разкази "Призрачните къщи" разказва за живота в едно българско село с много чувство за хумор. В книгата става дума не само за къщи, но и за хора и за техните преживявания.
Мина Кръстева с нескрита радост и възхищение ни разкри, че именно тук, в историческо Панагюрище, представя своята книга, още повече, че илюстратор на творбите е панагюрския художник Стайо Гарноев.
Присъстващите в библиотеката бяха очаровани от срещата с авторката!
| |
Акордите на Георги Връбчев | 18.04.2022 |
На 14 април в Библиотеката беше представена новата книга с разкази на Георги Връбчев - „Акорди”. Съорганизатори на събитието бяха Арт клуб „Асарел”.
Авторът беше представен от директора на библиотеката Стефан Рапонджиев и Димитър Дънеков. Гостите бяха запознати с писателя и неговото творчество по интересен, вълнуващ начин. Господин Рапонджиев прочете един от разказите в сборника, а авторът още няколко. Георги Връбчев разказа за начина, по който се раждат разказите му, за емоцията в душата му, за музиката в главата му по време на писане. И както той казва: „Сборникът с разкази „Акорди” е композиция от житейски акорди с либрето, странстващо в светове на трепет и изпитания, философски енигми, страст, предателства и стилно напомняне, че понякога животът е рокендрол и точно тогава е хубав. ”
Благодарим за снимките на Арт клуб „Асарел”
| |
"Дълбините на древността" на Румяна Халачева | 07.10.2021 |
На 6 октомври 2021 година гост на библиотеката беше Румяна Халачева. Тя представи своята книга „Дълбините на древността”.
"Дълбините на древността" е книга с много истински случки, герои, места и събития. Тя е увлекателен съвременен роман, преплетен с най-важните моменти от българската история, в търсене на изгубения български дух и начините за възраждането му.
На срещата се събраха десетки любители на българската книга и с интерес слушаха авторката. Тя с вълнение разказа за себе си и за романа, в който са застъпени много теми: политика, икономика, знания за здравословен начин на живот, за личностно развитие и израстване, за начините един човек и един народ да променят съдбата си.
Присъстващите на литературната среща имаха възможност да получат автографи от Румяна Халачева и да изразят благодарността си с много цветя и красиви пожелания за нови вдъхновения и творческо дълголетие.
|
<< Предишна страница | 21-30 от 144 | Следваща страница >> |