Народно читалище 'Никола Йонкав Вапцаров - 1927' с. Бъта

 

с. БЪТА, общ. ПАНАГЮРИЩЕ, обл. ПАЗАРДЖИК, e-mail: Iglika_bata@abv.bg

Мария Кършева – библиотекар 0882357173, 0885558669

 

 

На 25 април 1927 година  двадесет и седем радетели на просвета и култура в село Бъта събрани по инициатива на учителя Станьо Пенчев, учредяват читалище с име “Просвета”.Същият ден се избира и първото читалищно Настоятелство.От този ден въпросите за духовното, естетическото и патриотично възпитание на хората ни е предмет на дейността на новосъздаденото читалище. Първото име “Просвета“ е променено на “Никола Йонков Вапцаров” на 16.02.1953 г. с Протокол № 5  на бщото събрание на членовете на читалището. А от 2009 година към собственото име на читалището е прибавена и годината на основаване  -„1927”.

 

Не можем да не споменем и библиотекарите  работили през годините - Петко  Кушеков, Станьо  Пенчев, Никола  Деянов а по-късно вече добре подготвените за целта Таска  Говедарова, Стойничка Стойковска и Мария Кършева.

 

Два са секторите в дейността му от 1930 година до днес.

            а/ Библиотека

            б/ Художествена самодейност

 

Библиотека

Минало, настояще и бъдеще се срещат в библиотеката. Миналото – като памет; настоящето – като преодоляване на трудности, разгръщане и търсене на нови възможности, планиране и подготовка за нови предизвикателства; бъдещето – като посрещане на новото, усъвършенстване на професионални умения, търсене на нови форми на работа, това е нашата  библиотека.

 

Библиотечният фонд на библиотеката  е  12 897 тома литература. Скъпата цена на книгите прави обогатяването на библиотечният фонд с нови заглавия невъзможно. Но  по спечелени проекти към Община Панагюрище две поредни години успяваме да закупим нови заглавия. Така стои и въпроса с абонамента. С помощта на фирма”Градус” в лицето на братя Ангелови  библиотеката получава  областния вестник ”Знаме”, а „Асарел-Медет” АД в лицето на г-н д-р инж. Лъчезар Цоцорков абонира библиотеките в Общината, в това число и нашата за вестник „Пазарджишка Марица”. Госпожа Веселина Велчева главен редактор осигури безплатен абонамент за вестник „Време”. Благодарение на госпожа Гергина Деянова библиотеката получава в.  „Седмичен труд”.

 

Компютърната и периферна техника, получена по програма „Глоб@лни библиотеки - България” дава възможност на много по-голям брой потребителите да ползват Интернет при търсене на информация, както и средствата за комуникации – Скайп, Фейсбук и други социални мрежи за общуване С откриването на програма "Глобални библиотеки - България" библиотеката ни стана още по-привлекателно място за младите хора, както и за възрастните. С мултимедийната техника започнахме нови начинания за работа с потребителите- презентации, информационни срещи и обучения за работа с компютър,”На кино с Глоб@лни библиотеки” . Имаме и възрастни потребители, които говорат с близките си по Skype в чужбина.

 

Стремим се да задоволяваме предизвикателството на библиотеката ни да се превърне в център за информация  и по-търсен партньор за младите хора.

 

Като цяло ние трябва да съчетаваме всички информационни източници и обществените библиотеки, като нашата, трябва да се разпознават от общността като местното място за достъп до знание, култура и общуване.

 

 













© iLib  Прима-Софт