Народно читалище 'Пробуда - 1872' с. Баня

 

 

Баня    4523,  общ.   Панагюрище, обл. Пазарджик   , пл.  „Поп Груйо ”№2 , 

тел. 0357 5 2254 , и GSM:   0888794302

e-mail :kniga_probuda@abv.bg; e-mail: glbg0983@glbulgaria.bg

    

Народно  Читалище „Пробуда-1872” с. Баня работи повече от  140 години в името на  вечно живите корени  за утвърждаването ни като народ , наследил  от  предците си висока духовна култура .Своята дейност то започва   през 1872 год. с учредяването на Българско ученолюбиво дружество “Мравка” с печат и библиотека. През 1907 год. читалището е преименувано в “Пробуда”. Основоположник на Банското читалище е учителят Никола Барбалов, който основава читалищата в с. Лесичево, с. Поибрене и гр. Стрелча. Личностите, които творят и работят по това време са големи родолюбци, борци за свобода и участници в Априлското въстание.

 

Една от основните дейности на читалището е библиотечната.

Библиотеката  при Народно  Читалище „Пробуда-1872” с. Баня  е книжовен и културен център, който извършва следните   дейности: библиотечно обслужванe    на населението; информационно-посредническа дейност , разработване и кандидатстване с проекти по различни донорски    програми,  извършване на технически и интернет услуги; организиране на различни културни мероприятия: чествания, седмица на  книгата, маратон на четенето, среща с  писатели и др.

  • събира, съхранява, обогатява, организира и предоставя  за ползване фонд от 16 000 тома литература
  • извършва справочно-библиографска , информационна дейност.
  • Осъществява краеведска дейност-архив на краеведска литература
  • Повишава културно образователните потребности на потребителите и търсения на информация в наличните источници и в интернет мрежата.
  • Принтиране на части от книги, статии, от периодичен печат и др.
  • Изнасяне на уроци по библиотечно знание и запознаване с културно-историческото наследство сред учащи се от зелени училища, гости на почивна база „Оазис”с. Баня.
  • Поддържа систематичен  каталог и краеведска картотека.
  • предоставя за обществено ползване печатни и други произведения, информация за писменото културно-историческо наследство .
  • работи за изграждане на гражданско информационно общество с авноматизирана библиотечна мрежа.
  • Участие в проекти за допълваща субсидия за библиотеките с цел превръщането им в информационни центрове за четене .
  • Организиране на дарителска акция с банци ,живущи в големи населени места.

 

Библиотеката е вече  място за учене през целия живот.

Фонда на библиотеката е разположен в просторни помещения с площ 150 кв.м., заемна, читалня за възрастни и деца. Читателите ни са над - 330, а  раздадената литература  е над 6 500 бр. годишно.

  

През  2010г. библиотеката  се включи  в  Програма Глобални библиотеки България (2009 -2013) финансирана от Фондация „ Мелинда и Бил Гейтс”- получи 3 компютърни конфигурации ,  принтер и мултимедийна техника . 

Придобитата техника дава възможности  за повишаване потреблението  и  подобряване на информационните  и културни услуги.  На 3 юли 2013 г. Народно читалище „Пробуда – 1872” с. Баня, община Панагюрище подписа Споразумение по Грантова схема за финансиране на иновативни проекти /ГСФИП/ по програма Глоб@лни библиотеки – България. Подписаното Споразумение е тристранно – между Министерство на културата, Програма на ООН за развитие и НЧ „Пробуда – 1872” с. Баня.

 

„Активни през целия живот” е наименованието на проекта, който  реализира читалището в продължение на три месеца.

  • „МОГА да си намеря работа” – организиране и провеждане на обучение на безработни лица между 40 и 60 годишна възраст от с. Баня, останали на пазара на труда поради липса на умения да ползват достиженията на съвременните информационни и комуникационни технологии.
  • „В помощ на нашето здраве” – организиране и провеждане на здравни беседи и лекции на хора в пенсионна възраст.
  • Изработване на информационни материали за популяризиране на дейностите по проекта.

 

Стойността на проекта е 6 000лв., от които 5 000 лв. е финасирането от ГСФИП.

Библиотеката е хранилище на културната памет на хората от Панагюрския край. От 2011 г. библиотеката реално е със завишен интерес, както от читатели, така и от потребители, които използват информационни и комуникационни технологии.

 

 













© iLib  Прима-Софт